List of partecipants and titles

  1. Simonetta Abenda (Bologna, I), Geometry and dynamics of algebraically integrable systems with deficiency: the case of hyperelliptically separable systems
  2. Faridon Amdjadi (Glasgow, GB), Symmetry breaking Hopf bifurcations in problems with O(2) symmetry
  3. Dario Bambusi (Milano, I), Some methods of normal forms in quantum mechanics
  4. Genrich Belitskii (Negev, ISR), Local normal forms of C-infinity vector fields
  5. Massimiliano Berti (Trieste, I), A functional analysis approach to Arnold Diffusion
  6. Luca Biasco (Trieste, I)
  7. Maria Santos Bruzòn (Cadiz, E), On symmetries for a Boussinesq equation with nonlinear dispersion
  8. José Fernando Carinhena (Zaragoza, E), A geometric approach to Lie systems
  9. Giampaolo Cicogna (Pisa, I)
  10. Monica Conti (Milano, I), Oscillating solutions to fourth order superlinear differential equations
  11. Stella Maria Costa Abreu (Porto, P), Reduction of Phase Space in Symmetric Vector Fields
  12. Ana Paula Da Silva Dias (Porto, P), Heteroclinic cycles and wreath product symmetries
  13. Antonio Degasperis (Roma, I), Quantization of classically equivalent harmonic oscillators
  14. Gianne Derks (Guildford, GB), The symplectic Evans matrix and solitary wave instability
  15. Florin Diacu (Victoria, CAN), Periodic orbits of the classical atom
  16. Giuseppe Gaeta (Roma, I)
  17. Maria Luz Gandarias (Cadiz, E), Symmetry analysis and reductions of the Schwarz-KdV equation in 2+1 dimensions
  18. Claudio Giberti (Trieste, I), Tori breakdown in Coupled Map Lattices
  19. Benoit Grebert (Nantes, F), Perturbations of NLS equation
  20. Yuri Gufan (Rostov, RUS), Discrepancies between the concepts of structural stability in mathematics and phase transitions theory
  21. Faruk Gungor (Istanbul, TR), Symmetries and invariant solutions of the two dimensional Burgers equation with variable coefficients
  22. Alexander Kopanskii (Chisinau, MOL), Sternberg-Chen Theorem for Equivariant Hamiltonian Vector Fields
  23. Hans-Peter Kruse (Munich, D), A two-dimensional version of the Camassa-Holm equation
  24. Jeroen Lamb (London, GB), Normal form theory of linear reversible equivariant systems
  25. Frederic Laurent-Polz (Nice, F), Point vortices on the sphere
  26. Juan Tomas Lazaro Ochoa (Barcelona, E), Pseudo-normal forms and their applications
  27. Giuseppe Marmo (Napoli, I), Alternative descriptions of quantum systems
  28. James Montaldi (Nice, F), Group theoretic criteria for robust homoclinic connections
  29. Paola Morando (Torino, I)
  30. M. Concepcion Muriel (Cadiz, E), Ordinary differential equations and non-solvable symmetry algebras
  31. Nikolai Nekhoroshev (Moscow, RUS), Generalizations of Gordon's theorem
  32. Peter Olver (Minneapolis, USA), Moving frames
  33. Juan-Pablo Ortega (Lausanne, CH), Critical point theory and Hamiltonian dynamics around critical elements
  34. Jesùs Palacian (Pamplona, E)
  35. Simone Paleari (Milano, I), Periodic solutions for resonant nonlinear PDEs
  36. Michela Procesi (Roma, I)
  37. Tudor Ratiu (Lausanne, CH), A review of Lagrangian reduction
  38. Bob Rink (Utrecht, NL), Symmetry and resonance in periodic FPU chains
  39. Mark Roberts (Warwick, GB), Bifurcations of Hamiltonian relative equilibria
  40. Vladimir Rosenhaus (Chico, CA-USA), One-dimensional infinite symmetries, boundary conditions and local conservation laws
  41. Dmitrii Sadovskii (Dunquerque, F), Normal forms, geometry, and dynamics of atomic and molecular systems with symmetry
  42. Jan Sanders (Amsterdam, NL), Integrable systems and Riemannian manifolds with constant curvature
  43. Gianfranco Sartori (Padova, I)
  44. Ivan Sergienko (Rostov, RUS), Parent phase as a zero appoximation in phase transition theory
  45. M. Esmeralda Sousa Dias (Lisboa, P), Pseudo-rigid bodies
  46. Massimo Tarallo (Milano, I)
  47. Susanna Terracini (Milano, I), Nehari problem in two dimensions and competing species systems
  48. Theo Tuwankotta (Utrecht, NL), An Extreme Type of Higher Order Resonance in Hamiltonian Systems
  49. Vladimir Tyuterev (Reims, F), Perturbation theory and effective Hamiltonians in Molecular Spectroscopy
  50. Gianpaolo Valente (Padova, I), Possible ground states of D-wave condensate in isotropic space through geometric invariant theory
  51. André Vanderbauwhede (Ghent, B), On the continuation of periodic orbits in symmetric hamiltonian systems
  52. Ferdinand Verhulst (Utrecht, NL), Bifurcations and limit sets in autoparametric systems
  53. Sebastian Walcher (Munich, D)
  54. Jing Ping Wang (Amsterdam, NL), Classification of integrable systems with number theoretic methods
  55. Claudia Wulff (Warwick, GB), Stability of hamiltonian relative equilibria
  56. Patricia Yanguas (Pamplona, E), Computing invariant manifolds of perturbed dynamical systems
  57. Jean-Baptiste Yvernault (Milano, I)
  58. Joshua Zak (Haifa, IL), Topologically unavoidable degeneracy in band structure of solids
  59. Boris Zhilinskii (Dunquerque, F)